Нед05312020

Последна промена03:40:33 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Избрана новата Влада

Со  77 гласа за, 6 против и ниту еден  воздржани собранието ја изгласа новата влада која што ќе има 26 члена.

Повеќе...

Од 1 јули нова цена на електричната енергија!?

Во Регулаторната комисија за енергетика во моментов се прават пресметките и засега од таму не сакаат да обелоденат колку ќе чини киловат-час електрична енергија за домаќинствата, пишува денешен Вечер.

Повеќе...

Духовден - се слави слегувањето на Светиот дух

Духовден или дуовден е христијански празник во Македонија. Наречен уште и Педесетница е еден од најрадосните и најсветли празници во православието во кој се слави слегувањето на Светиот Дух врз апостолите на педесеттиот ден од Христовото Воскресение.

Повеќе...

Бензинот по нова, дизелот по стара цена

Цени на бензините се зголемија за половина денар по литар, додека цената на дизел горивата остана ист. Според вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цените на рафинериските и малопродажните цени на нафтените деривати се зголемија во просек за 0,44, односно за 0,31 отсто.

Повеќе...

Комплетиран составот на новата влада

Комплетиран е составот на новата влада. Владините партнери ВМРО ДПМНЕ и ДУИ направија извесни рокади но и персонални промени.

Повеќе...

Денес ќе ги слушнеме новите цени на бензинот и нафтата

Денес, регулаторната комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата кои од утре на полноќ ќе почнат да се применуваат.

Повеќе...

Ова се земјите каде може бесплатно да се лекувате на одмор

Фондот за здравствено осигурување склучи договор со 15 земји па доколку на македонските граѓани во овие земји итно им треба лекарска услуга, тоа го добиваат бесплатно на товар на Фондот. 

Повеќе...

Ем петок 13-ти ем полна месечина

Суеверните веруваат дека „петок 13-ти“ во комбинација со полната Месечина значат несреќа. Астролозите за денес советуваат мирување и по  можност, најдобро е да останете дома!

Повеќе...

Бесплатна работилница по уметност со професори од Прага

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип во соработка со ФАМУ - Прага организира бесплатна работилница на тема „Глобален јазик во уметноста на раскажувањето“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK