Пет05292020

Последна промена11:55:30 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Објавен конкурсот за упис на државните универзитети

Вкупно 24.196 студенти ќе можат да се запишат во првата студиска година од академската 2014/2015-та.

Повеќе...

Македонија ќе се рекламира на “Гугл”

Генералниот секретаријат на Владата на Република Македонија склучи договор со хрватската канцеларија на мултинационалната компанија Гугл.

Повеќе...

Дождот неповолен за метеопатите ќе врне до среда

Дождот ги смурти лицата на граѓаните.  Депресија и анксиозност поради врнежливото време. Некои луѓе страдаат од главоболка, ревматски или кардиоваскуларни заболувања.

Повеќе...

Конституиран осмиот собраниски состав

Со поддршка на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА денеска во Собранието за претседател на парламентот по третпат беше избран Трајко Вељаноски.  

Повеќе...

Маркетите најзаинтересирани за продажба на лекови

Законската можност лековите кои не се издаваат со рецепт освен во аптеките да се продаваат и на други продажни места, засега најмногу ја искористиле маркетите, пишува Утрински весник.

Повеќе...

Денеска се празнува Свети Ѓорѓи – Ѓурѓовден

Денеска се празнува Ѓурѓовден.  Тој се вбројува меѓу поголемите пролетни празници што го празнува не само христијанското, туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто.

Повеќе...

Наскоро ќе се знаат прашањата за екстерното тестирање на учениците

На веб страницата на Министерството за образование и наука, во текот на идната седмица ќе бидат поставени прашањата за екстерното тестирање на учениците од основните и средните училишта.

Повеќе...

Порасна цената на бензинот

Цените на нафтените деривати од синоќа на полноќ се зголемија  за половина денар.

Повеќе...

Финансиска дисциплина- нема доцнење на фактури

Нема веќе заостанати обврски – фирмите, но и државата ќе мора да плаќаат навреме. Стапи на сила Законот за финансиска дисиплина. Сите фактури ќе треба да се намируваат најдоцна за 60 дена освен ако двете страни на писмено не договорат друг рок кој сепак не смее да биде подолг од 120 дена.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK