Нед05312020

Последна промена02:15:29 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

20 жртви од поплавите во Србија

Реката Сава кај Обреновац го пробила насипот во должина од 100 метри последиците од излевањето се катастрофални. Веќе трет ден по ред, најголемите поплави во последниве сто години целосно ја парализираат земјата.

Повеќе...

Кампања “Не си фраер ако загинeш на матура“

Матурантите да не возат на матурската вечер,и родителите да влијаат на нив да не седнуваат зад волан во ноќта кога ќе се испие многу алкохол  - апелира во пресрет на матурските прославите РСБСП.

Повеќе...

Објавен конкурсот за упис на државните универзитети

Вкупно 24.196 студенти ќе можат да се запишат во првата студиска година од академската 2014/2015-та.

Повеќе...

Рекорден извоз во преработувачката индустрија

Македонија лани реализира 43, 5 илјади тони- рекорден извоз во преработувачката индустрија, што е 53% од вкупниот извоз на земјава за ЕУ.

Повеќе...

Македонија ќе се рекламира на “Гугл”

Генералниот секретаријат на Владата на Република Македонија склучи договор со хрватската канцеларија на мултинационалната компанија Гугл.

Повеќе...

Преполовение - Руса среда

Руса Среда спаѓа меѓу подвижните празници, што значи дека нема постојан датум туку секоја година го менува.

Повеќе...

Конституиран осмиот собраниски состав

Со поддршка на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА денеска во Собранието за претседател на парламентот по третпат беше избран Трајко Вељаноски.  

Повеќе...

Расте бројот на туристи во земјава

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2014 година изнесува 36 290, а бројот на ноќевањата изнесува 78 721.

Повеќе...

Денеска се празнува Свети Ѓорѓи – Ѓурѓовден

Денеска се празнува Ѓурѓовден.  Тој се вбројува меѓу поголемите пролетни празници што го празнува не само христијанското, туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK