Нед03292020

Последна промена06:49:24 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Лебот од „Алмико“ -со вевчански квалитет по европски стандарди

„Алмико“ е бренд во пекарството и поим за квалитет во правење домашен леб со домашно воденично брашно.

Повеќе...

И Вевчани доби пари за проекти

Министерството за животна средина и просторно планирање на РМ додели неповратни средства на општина Вевчани за реализација на два проекти во рамките на програмата за инвестирање во животната средина за 2016 година.

Повеќе...

Отворен ден за имотно правни работи во Вевчани

Утре 12.03.2016 година (сабота) од 12:00 ч до 16:00 ч, отворен ден на Управата за имотно-правни работи во општина Вевчани.

Повеќе...

Вевчанката Тања Гогоска наградена за откуп на детски драмски текст

Покрај другите наградени два текста,текстот „НАЈДЕНКО ВО МАГИЧНИОТ КРУГ“ на Тања Гогоска која живее и работи во Скопје, а е по потекло од Вевчани,е и текстот кој ќе биде откупен годинава ,во рамките на Конкурсот за откуп на драмски текстови,што Министерството за култура го реализира втора година по ред.

Повеќе...

Кејот на Вевчанска река ќе добие нов лик

Започнаа градежните работи за промена на постоечката метална заштитна ограда по должина на кејот на Вевчанска река.

Повеќе...

Убиецот од Вевчани бара помала казна

Одбраната на Здравко Србаковски, осуден на доживотен затвор за двојното убиство во Вевчани, правдата  одлучи да ја бара и во Врховниот суд.

Повеќе...

Пензиониран угостител денес познат пчелар

Ристо Достиноски угостителската униформа ја замена со пчеларски костум,роден во Велгошти охридско,живее во Подгорци струшко и одгледува пчели. Денес ја  врши функцијата претседател на Здружението на пчелари„Пчела“ од Струга.

Повеќе...

Ќе се реновира киното во Вевчани

Вевчани ќе добие нова кино сала, јави Миа. 

Повеќе...

Се чистат одводните канали во Вевчани

Започнаа градежните активности за чистење на одводната каналска мрежа вон урбаниот опфат во општина Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK