Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Канадската авторка Маргарет Етвуд е добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата

Канадската авторка Маргарет Етвуд е добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата, соопшти денеска раководството на поетскиот фестивал.

Повеќе...

Поскапуваат горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на горивата во земјава. Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за 1,5 денари.

Повеќе...

Јавноста бара одговорност за жената што настрада од глутница кучиња

Јавноста бара одговорност од општината Центар Жупа за смртта на 58 годишната Фитнет Ф. од селото Баланци, која вчера препладне беше буквално изедена од глутница кучиња скитници.

Повеќе...

Македонија како туристичка дестинација бележи напредок- лани ја посетиле 7.600 Французи

Македонија како туристичка дестинација забележува напредок од 14,2 проценти за само една година, со вкупно 485.530 туристи во 2015 година, јавува специјализираната ревија за туризмот „Тур Маг“, пренесува дописникот на МИА од Париз.

Повеќе...

Почина жена изедена од глутница кучиња

Фитнет Ф. (58) од селото Баланци, општина Центар Жупа, им подлегна на повредите со кои се здоби откако претпладнево беше нападната од глутница кучиња скитници.

Повеќе...

Денес е светскиот ден на поезијата

21 март е светскиот ден на поезијата. Република Македонија, по втор пат се приклучува кон глобалната кампања на Јулиус Мајнл „плати со поезија“.

Повеќе...

Моќно видео за Часот на планетата земја

Македонија и годинава ќе биде дел од  најголемата светска еколошка акција кога во едночасовен мрак ќе потонат преку 7000 града во над 170 држави, организацијата на Часот на планетата Земја.

Повеќе...

Денеска е Св. 42 маченици во Амореја или Тодорова сабота

Во деветтиот век, за време на византискиот цар Теофил, Сарацените го нападнаа и освоија градот Амореја, во Мала Азија. Заробија многу луѓе, меѓу кои и овие 42 војсководци. Нив ги држеа в затвор седум години, а за тоа време многупати се обидуваа да ги натераат да се одречат од Христос и да го признаат мухамеданството. Заради нивната истрајност во верата, тие најпосле беа погубени.

Повеќе...

Македонија број 1 држава во светот со најниски даноци

Секоја година Светскиот економски форум го прави својот извештај за глобалната конкурентност според состојбата на светската економија. пишува biznisvesti.mk.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK