Пет08142020

Последна промена04:34:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Света Петка заштитничка од несреќи

Православните верници на 27 октмоври ја слават света Петка.

Повеќе...

Денес е Света великомаченичка Злата Мегленска

Светата великомаченичка Злата Мегленска е светителка - маченичка од времето на турското владеење во Македонија. За нејзиниот живот и маченичка смрт дознаваме од нејзиното житие, кое е напишано во 1799 година, на грчки јазик, од очевидецот на нејзиното мачеништво, Никодим Светогорец.

Повеќе...

Денес се празнува Свети апостол Филип

Св. апостол Филип еден од дванаесетте господови апостоли. Именден за сите Филиповци. Денес е и Мартинци 27.11 Празник за заштита на стоката од дивите ѕверови.

Повеќе...

Дуинг Бизнис: Македонија во десетте најдобри економии

Македонија е меѓу десетте најдобри економии во светот и петте најдобри економии во Европа за водење на бизнис,вели најновиот извештај на Светска банка, реномираниот Доинг Бусинесс 2017, кој рангира 190 земји од светот.

Повеќе...

Македонскиот туристички потенцијал за прв пат промовиран во Данска

Туристичката понуда на Република Македонија за прв пат е претставена на саемот за туризам во Копенхаген, Данска.

Повеќе...

Bus.mk за лесни резервации на автобуски карти

Многумина од нас губат многу време во пребарување и купување на автобуски карти за одредени дестинации. Наскоро на македонската стартап сцена ќе се појави стартап кој ќе го реши токму овој проблем.

Повеќе...

Македонија го празнува Денот на македонската револуционерна борба

Македонските граѓани денеска го прославуваат 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

Повеќе...

Светители на денот

Тарах беше родум од Клавдиопол во Сирија; Пров од Сида Памфилиска, а Андроник – син на угледен граѓанин од Ефес. Мачени беа сите тројца заедно од антипатот Нумериј Максим во времето на царот Диоклецијан.

Повеќе...

Денес се слави Свети Јаков

Според календарот на МПЦ денес се слави Светиот апостол Јаков.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK