Чет05282020

Последна промена10:44:02 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

ДИК го донесе Роковникот за парламентарните избори

На 5-ти април ќе започне кампањата за парламентарните избори во земјава. Кампањата ќе трае до 27-ми  април и ќе биде прекината на 12 и 13 април поради предизборниот молк за претседателските избори.

Повеќе...

Педофил силувал 14 годишно момче

62 годишен педофил од Дебар силувал 14 годишно момче. Силувачот го присилил момчето на обљуба повеќе пати,  а гнасниот чин го извршил во близина  на ОУ “Братство и единство” во Дебар.

Повеќе...

Стево Пендаровски е адутот на опозицијата на овие избори

Сите 588 присутни делегати во хотелот Александар Палас, акламативно му ја дадоа поддршката на универзитетскиот професор, кој беше советник на двајца македонски претседатели, на конгресот на СДСМ што се одржа под слоганот “Македонија заслужува претседател“, јави Алфа ТВ.

Повеќе...

Родителите ќе ги изгубат децата ако ги тераат просат

Според новите измени во Законот за семејство ќе следуваат поригорозни санкции за родителите кои ќе ги пуштаат своите деца да питачат.

Повеќе...

Македонските пратеници утре ќе гласаат за распуштање на Парламентот

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски за утре на пладне ја закажа 87-та собраниска седница.

Повеќе...

Уште 10 дена зимска опрема во возилата

 До 15-ти  овој месец задолжителното е носењето на зимската опрема во моторните возила. Јавното претпријатие „Македонија пат“ ги потсетува возачите дека без оглед на моменталната временска состојба се уште е на сила законската одредба за  задолжителното носење на зимска опрема во возилата. 

Повеќе...

Чист понеделник почнуваат Велигденските пости

Понеделникот по Прочка се вика Чист Понеделник и тогаш започнуваат долгите Велигденски пости. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат од мрсното. Во минатото тоа се правело со брашно или пепел и со подолго вриење.

Повеќе...

Легализација на дивоградби до крајот на 2015 година

Собранието во последен момент пред распуштање по скратена постапка ги донесе измените во законот за легализација на бесправни градби со што рокот за поднесување на документите повторно се пролонгира до декември 2015 година.

Повеќе...

Четворица кандидати за претседателските избори

На  полноќ  истече  рокот  за  собирање  на  10000  потписи  за  претседсателските  номинации .  На  овие  четврти  по  ред  претседателски  избори   гласовите  од  граѓаните  ќе  ги  бараат  4  кандидати .

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK