Пет07032020

Последна промена10:15:57 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Во Вевчани одржана презентација на проектот ,,Хармонијата помеѓу културата и туризмот во функција на промоција на Вевчани кон светот“

Синоќа во Младинскиот центар во Вевчани беше одржана презентација на проектот ,, Хармонијата помеѓу културата и туризмот во функција на промоција на Вевчани кон светот“ кој го реализира Културно уметничкото друштво ,,Дримкол“ Вевчани, а е подржан од Генералниот секретаријат на  Владата на Република Македонија –сектор за соработка со невладини организации. На презентацијата присуствуваа членовите на носителот на проектот, дел од  партнерите кои  беа вклучени во проектот односно  претставници на угостителскиот  сектор на Вевчани како и предтсвници на други невладини организации  кои искажаа огромно  задоволство од реализацијата на еден ваков проект.

Повеќе...

Ликовната колонија „Вевчански видувања“-самит на врвни уметници

Дваесет и пет познати и признати ликовни уметници од Македонија и од седум странски држави, ќе бидат учесници на 7-та Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе...

Лазарките ги разубавија вевчанските улици

Вевчанските Лазарки после 65 години повторно низ Вевчани од срце денес  запеаја Лазарските песни со желби за здравје, радост, бериќет, слога и љубов за сите, најавувајќи го доаѓањето на Христовото Воскресение – ВЕЛИГДЕН - изјавуваат од КУД,,Дримкол,, - Вевчани.

Повеќе...

Градоначалникот на Вевчани ги прими полуматурантите

Градоначалникот на општина Вевчани денес во својот кабинет ги прими полуматурантите од општинското основно училиште "Страшо Пинџур" Вевчани.

Повеќе...

Вевчанските Лазарки после 65 години повторно низ Вевчани

,,...Пејте Лазарки по куќите,
по куќите Вевчански полни, рамни,
овде јунак Лазаре за женен,
овде мома Лазаре за можен,
овде дете Лазаре за керштен...,,

Повеќе...

Вечерва годишен концерт на КУД ,,Дримкол"

Вечерва во Домот на културата во Вевчани со почеток во 19.00 часот и во 20.30 часот, КУД ,,Дримкол,, ќе го одржи својот традиционален концерт пред својата најверна публика.

Повеќе...

Вевчански маратонец сонува и тренира да го освои Белград

Спасе Каланоски е 18 годишно момче-маратонец од Вевчани. Живее со желба да учествува на главниот полумаратон во Белград и напорно тренира да ја постигне потребната кондиција за маратонот, што за 9 дена, поточно на 16 април ќе се одржи во Белград-Република Србија.

Повеќе...

Пале го освои Белград, сонува за Олимпијадата

Сакам да дојдам до врвот, да го остварам мојот сон и да ја претставам Македонија и Вевчани на Олимписки игри.

Повеќе...

ФОТО: Прошетајте по кејот на Вевчанска река

Овие фотографии веруваме дека се мотив за сите љубители на природата, да прошетаат на кејот на Вевчанска река.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK