Вто08042020

Последна промена03:26:05 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Започна изградбата на шеталиштето на Вевчанска река

Започна изградбата на шеталиштето вдолж Вевчанска река. Овој значаен проект за општина Вевчани треба да биде готов во јули идната година. 

Повеќе...

Хрватски поети доаѓаат на Вевкул 2016

На овогодинешното „Вевчанско културно лето“, ќе учествуваат поети од Хрватска.

Повеќе...

Градоначалникот на Вевчани ги прими полуматурантите

Градоначалникот на општина Вевчани денес во својот кабинет ги прими полуматурантите од општинското основно училиште "Страшо Пинџур" Вевчани.

Повеќе...

Љубителите на книгата во посета на Вевчани

Клубот на љубители на книгата при ЗП Солидарност-Аеродром-Скопје на 30 јуни го посетија живописното село Вевчани,предводени од Слободанка Николовска претседател на Актив пензионерки,како и писателот Васил Тоциновски,член на Клубот.

Повеќе...

Вечерва годишен концерт на КУД ,,Дримкол"

Вечерва во Домот на културата во Вевчани со почеток во 19.00 часот и во 20.30 часот, КУД ,,Дримкол,, ќе го одржи својот традиционален концерт пред својата најверна публика.

Повеќе...

Во Вевчани одржана презентација на проектот ,,Хармонијата помеѓу културата и туризмот во функција на промоција на Вевчани кон светот“

Синоќа во Младинскиот центар во Вевчани беше одржана презентација на проектот ,, Хармонијата помеѓу културата и туризмот во функција на промоција на Вевчани кон светот“ кој го реализира Културно уметничкото друштво ,,Дримкол“ Вевчани, а е подржан од Генералниот секретаријат на  Владата на Република Македонија –сектор за соработка со невладини организации. На презентацијата присуствуваа членовите на носителот на проектот, дел од  партнерите кои  беа вклучени во проектот односно  претставници на угостителскиот  сектор на Вевчани како и предтсвници на други невладини организации  кои искажаа огромно  задоволство од реализацијата на еден ваков проект.

Повеќе...

Пале го освои Белград, сонува за Олимпијадата

Сакам да дојдам до врвот, да го остварам мојот сон и да ја претставам Македонија и Вевчани на Олимписки игри.

Повеќе...

Ликовната колонија „Вевчански видувања“-самит на врвни уметници

Дваесет и пет познати и признати ликовни уметници од Македонија и од седум странски држави, ќе бидат учесници на 7-та Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе...

Лазарките ги разубавија вевчанските улици

Вевчанските Лазарки после 65 години повторно низ Вевчани од срце денес  запеаја Лазарските песни со желби за здравје, радост, бериќет, слога и љубов за сите, најавувајќи го доаѓањето на Христовото Воскресение – ВЕЛИГДЕН - изјавуваат од КУД,,Дримкол,, - Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK