Сре09232020

Последна промена08:42:42 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Утре Вевчани без струја

Поради зафати на ЕВН утре Вевчани без струја.

Повеќе...

Привршува изградбата на бензиската пумпа во Вевчану

Привршува изградбата на бензиската пумпа во општина Вевчани.

Повеќе...

„Мал битолски Монмартр“ вo Вевчани

Триесет и шестото издание на светскиот фестивал на детското ликовно творештво ``Мал битолски Монмартр, започна во  Битола со учество на деведесет гости од четиринаесет странски држави.

Повеќе...

Со незаборавен настап на Тереза Кесовија отворена Вевчанската колонија

Вевчани неисцрпна инспирација за врвните светски сликари. Триесеттина уметници и годинава  ќе  творат  на меѓународната уметничка колонија “Вевчански видувања”, што синоќа свечено се отвори со ексклузивен концерт на хрватската дива Тереза Кесовија.  

Повеќе...

Кој ќе го гради ски центарот на Јабланица?

Бизнисмени од Словачка, Австрија  и Русија  се заинтересирани за изградба на ски центарот на Јабланица. Тие беа во посета на општина Вевчани и ги разгледуваа условите.

Повеќе...

Тереза Кесовија: Вевчани е центарот на светот

Прекрасната дива Тереза Кесовија се вљуби во Вевчани.

Повеќе...

ФОТО: Одбележани 70 години фолклор во Вевчани

Во неделата во домот на културата во Вевчани со спектакуларен концерт, КУД,,Дримкол,, прослави значаен јубилеј за Вевчани, ,,70 години организиран фолклор,,.

Повеќе...

Тереза Кесовија вечерва ќе ја отвори Вевчанската колонија

Хрватската легендарна певица Тереза Кесовија ќе ги отвори годинешните „Вевчански видувања“. Познатата и надалеку прочуена уметничка  колонија на која со години настапуваат автори од сите страни на светот, традиционлано ќе се одржи во реномираниот ресторан „Виа Игнација“ во неповторливото Вевчани.

Повеќе...

70 години КУД „Дримкол“ Вевчани

Културно уметничкото друштво ,,Дримкол,, од Вевчани, утре, 7-ми Мај, Недела во Домот на културата во Вевчани со свечен концерт ќе одбележи 70 години организиран фолклор во Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK