Саб10242020

Последна промена06:29:58 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

ФОТО: Досетливите василичари и годинава изработија прекрасни маски

ЦИА прислушкуваше во Вевчани, специјалната обвинителка Катица Јанева со Зоран Заев прошетаа по вевчанските улици, тајната фабрика за лични карти подаруваше лажни документи за слободно гласање на следните избори. 

Повеќе...

Почна забавата во Вевчани, многу гости на синоќешниот концерт

Многу гости на вечерашниот концерт во Вевчани.

Повеќе...

“Печалбарски денови “ од Упевче дел од Вевчанскиот карневал

"Печалбарски денови" е насловот на самостојната изложба на познатиот охридски сликар Славко Упевче , што од 12 до 19 јануари ќе се одржи во Вевчани.

Повеќе...

Сите патишта водат кон Вевчани

Деновиве сите патишта водат кон Вевчани. Започнаа василичарските денови под Јабланица. Креативните василичари веќе  ги изработија маските но ги држат во строга тајност тие ќе бидат изненадување утре на централното дефиле.

Повеќе...

Почнаа василичарските свечености во Вевчани

Овогодишните василичарски свечености во Вевчани започнаа денес.

Повеќе...

Промовирана „Блескав,зашто горев“ во Вевчани

Програмата на Василичарските свечености во Вевчани,која опфаќа и промовирање на книги,беше промовира книгата песни со наслов „Блескав,зашто горев“ од вевчанската поетеса Стојана Гогоска ,која во Вевчани се јавува 25 тиот писател.

Повеќе...

Цветомир Угриноски, градоначалник на општина Вевчани

Вевчани се подготвува за најголемата манифестација, познатиот Вевчански карневал. За карнвалските подготовките, но и за туристичката понуда, тековните и идните проекти на општината во интервју за МИА говори градоначалникот Цветомир Угриноски.

Повеќе...

Отворена изложба на резби во Вевчани

Овогодишните Василичарски свечености во Вевчани започнаа на 10 јануари со отварање на изложбата икони во резба со наслов „Духовни Победници“ од Александар Баткоски копаничар од Вевчани.

Повеќе...

Вевчани живее за Василичарските денови

Овогодишните василичарски свечености во Вевчани ќе почнат на 10 јануари со отворање на изложбата икони во резба со наслов „Духовници Победници“ од Александар Баткоски копаничар од Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK