Вто01192021

Последна промена05:44:35 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Се реконструира градинката во Вевчани

Во тек се градежни активности за реконструкција на фасадата на објектот на детската градинка ЈОУДДГ Планински Цвет Вевчани.

Повеќе...

Британски новинари се вљубија во Вевчани

 

Британски новинари, ги откриваат убавините на охридскиот регион. Едријан Бриџ, еден од уредниците за туризам на престижниот весник , „Daily Telegraph“ , приватниот одмор го минува во Вевчани и Трпејца.

Повеќе...

Љубителите на книгата во посета на Вевчани

Клубот на љубители на книгата при ЗП Солидарност-Аеродром-Скопје на 30 јуни го посетија живописното село Вевчани,предводени од Слободанка Николовска претседател на Актив пензионерки,како и писателот Васил Тоциновски,член на Клубот.

Повеќе...

Груевски најзадоволен од реализираното во Вевчани

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денес во струшко.

Повеќе...

Во Вевчани одржана презентација на проектот ,,Хармонијата помеѓу културата и туризмот во функција на промоција на Вевчани кон светот“

Синоќа во Младинскиот центар во Вевчани беше одржана презентација на проектот ,, Хармонијата помеѓу културата и туризмот во функција на промоција на Вевчани кон светот“ кој го реализира Културно уметничкото друштво ,,Дримкол“ Вевчани, а е подржан од Генералниот секретаријат на  Владата на Република Македонија –сектор за соработка со невладини организации. На презентацијата присуствуваа членовите на носителот на проектот, дел од  партнерите кои  беа вклучени во проектот односно  претставници на угостителскиот  сектор на Вевчани како и предтсвници на други невладини организации  кои искажаа огромно  задоволство од реализацијата на еден ваков проект.

Повеќе...

Започна изградбата на шеталиштето на Вевчанска река

Започна изградбата на шеталиштето вдолж Вевчанска река. Овој значаен проект за општина Вевчани треба да биде готов во јули идната година. 

Повеќе...

Ликовната колонија „Вевчански видувања“-самит на врвни уметници

Дваесет и пет познати и признати ликовни уметници од Македонија и од седум странски држави, ќе бидат учесници на 7-та Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе...

Хрватски поети доаѓаат на Вевкул 2016

На овогодинешното „Вевчанско културно лето“, ќе учествуваат поети од Хрватска.

Повеќе...

Градоначалникот на Вевчани ги прими полуматурантите

Градоначалникот на општина Вевчани денес во својот кабинет ги прими полуматурантите од општинското основно училиште "Страшо Пинџур" Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK