Саб03062021

Последна промена06:34:00 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Куќата на Китановци повеќе од еден век гордост на Вевчани

Куќата на Китановци, чии темели се поставени во 19 век, е гордоста на Вевчани.

Повеќе...

Спортската сала во Вевчани во уредена околина

Се уредува просторот околу  спортско - образовниот комплекс во општина Вевчани.

Повеќе...

Верниците од Вевчани во посета на црквите во Албанија

Во саботата на 1 октомври,во утринските октомвриски часови,по пријатно време за прошетка на крајбрежието на Охридското Езеро,педесетина верници од Вевчани и од соседните села Подгорци и Октиси,со големиот автобус на „Сприја“ од Вевчани – бесплатен превоз,тргнаа на посета на православните цркви и манастири.

Повеќе...

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА ВО ЛИТВАНИЈА СО КУД,, ДРИМКОЛ,, ОД ВЕВЧАНИ

Со синоќешниот концерт во Стара Пазова, Р.Србија, КУД,, Дримкол,, од Вевчани ја започна 10 дневната турнеја со цел презентација и промоција на Македонија преку фолклорната култура и традицијата во Вилнус, Р. Литванија.

Повеќе...

ФОТО: Се ,,дотеруваат" Вевчанските извори

Привршуваат активностите за реализација на проектот за партерно уредување и поставување на урбана опрема на јавниот простор пред туристичкиот локалитет Вевчански извори.

Повеќе...

ВРАЧЕНА НАГРАДАТА „ДЕРЖАВИН“ НА СТРУШКИОТ ПОЕТ ЈОВАН СТРЕЗОВСКИ

Струшкиот поет Јован Стрезовски е добитник на наградата „Державин“што се доделува за најдобра стихозбирка објавена во периодот од 20 јули 2015 до јули 2016 година.
Високот признание Стрезовски го доби за поетската книга „Времено и трајно“,објавено во издание на „Матица македонска“.

Повеќе...

Се гради шеталиштето на Вевчанска река

Во Вевчани интензивно се гради шеталиштето на Вевчанска река. 

Повеќе...

ФОТО: Во Вевчани една од најубавите детски градинки

Детската градинка во Вевчани блеска како во бајките. Децата од општина Вевчани ќе престојуваат во комплетно реновиран, современ објект кој во комбинација со живописната планинска природа ја прави најубавата детска градинка во земјава.

Повеќе...

Ограбена сувенирницата во Вевчани

Во периодот од 11.00 часот на 10.09.2016 година до 10.00 часот на 13.09.2016 година во с.Вевчани, струшко, во сувенирница, сопственост на Музеј и Завод на Охрид при Министерството за култура на Р.Македонија, непознат сторител извршил кражба.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK