Пет03052021

Последна промена09:48:48 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Пале подготвен за маратонот Нова Градишка- Крушево

По учеството на охридскиот меѓународен атлетски маратон, Спасе Каланоски Пале-маратонецот од Вевчани, ги финишира подготовките за учество на Ултрамаратонот што во чест на нашата музичка легенда Тоше Проески, на 13 октомври ќе се трча од Нова Градишка-Хрватска до Крушево, во должина од 900 километри.

Повеќе...

Отворен фестивалот на народна култура ,,Пображење,, Вевчани

Синоќа на големата сцена во спортското игралиште во Вевчани по шести пат се отвори фестивалот за народна култура ,,Пображење,, Вевчани. Фестивалот за отворен го прогласи м-р Ивона Татарческа Опетческа, претставник од Управата за заштита на културното наследство, раководител на одделението за заштита на нематеријално културно наследство. Во своето обраќање, Татарческа истакна:

Повеќе...

Почна Вевчанското културно лето

Во просториите на Клубот на ЗП-Вевчани,Академијата на убави уметности  и Вевчанското културно лето ВЕВКУЛ-2016 ,активностите ги започнаа со промоција на книгата –универзитетски учебник ИСТОРИЈА НА МЕДИЦИНАТА од Академик проф.д-р.ХРИСТО АНЃЕЛСКИ,од Вевчани и тројца коавтори.

Повеќе...

Утре во Вевчани започнува фестивалот за народна култура ,,Пображење,,

Во периодот од 17 до 19 Август Вевчани e домаќин на 6 по ред фестивал на народна култура ,,Пображење,, во организација на Културно Уметничкото Друштво ,, Дримкол ,, од Вевчани.

Повеќе...

Се уредува спортско образовниот комплекс во Вевчани

Комплетно партерно уредување ќе добие спортско - образовниот комплекс во општина Вевчани.

Повеќе...

Промовирана книгата „ЗБОРЧОВЕК“

Во рамките на овогодишното Вевчанско културно лето – ВЕВКУЛ 2016,Академијата на убави уметности од Вевчани ,во кино салата организира промоција на најновоиот труд „ЗБОРЧОВЕК“.

Повеќе...

Ќе се гради ветениот пат во Вевчани

Ќе се гради регионален пат , крак од фабриката Вевчанка до Здравствениот дом во Вевчани. 

Повеќе...

Викторија Чочороска на Вевчанското културно лето

Синоќа во Домот на културата во Вевчани во рамките на Вевчанското културно лето, концерт одржа Викторија Чочороска, студент на Музичката академија во Скопје, насока: Соло пеење-популарна музика во класата на проф. Андријана Јаневска.

Повеќе...

Се реконструира градинката во Вевчани

Во тек се градежни активности за реконструкција на фасадата на објектот на детската градинка ЈОУДДГ Планински Цвет Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK