Саб04102021

Последна промена06:45:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Приведен вевчанец за закани со убиство

Вевчанецот се заканувал преку соцојални мрежи.

Повеќе...

Општината нема да го организира Вевчанскиот карневал, василичарите најавуваат поворка

Општина Вевчани нема да го организира карневалот, но Василичарските друштва најавуваат поворка Општина Вевчани ја „замрзнува“ организацијата на вековниот Вевчански карневал. Нема да организира никакви настани, концерти , изложби и забави.Нема да има свечено отворање, нити поканети делегации и гости. Но Василичарските друштва , не се откажуваат од традицијата, најавија дека подготвуваат карневалска поворка. -„Општина Вевчани нити има право, нити би се мешало во такви настани меѓутоа ќе апелираме да нема группно собирање, да нема посети на домовите , да се запазат мерките што ги налага Комисијата. 03 11 Сигурен сум дека ќе се применат тие мерки за да може да го славиме Свети Василиј онака како што сме го славеле со векови“ , вели Сашо Јанкоски градоначалник на општна Вевчани. За Новогодишните празници апартманите и пансионите во Вевчани се резервирани со домашни гости, но прослави очекувано ќе нема. - „Мислам дека ние имаме мал број на капацитети и тие предвреме се пополнети со тоа што нема да има организирани дочеци како што налагаат протоколите“ , додава Јанкоски. Вевчанци живеат за карневалот, тие цела година подготвуваат маски, кои ги држат во строга тајност се` до првото Василичарско оро. За Православна Нова година илјадници туристи беа дел од Вевчанскиот карневал, годинава не смее да има масовност, а ќе мора да се почитуваат и препораките за заштита од корона вирусот. Новинар Соња Рилковска

Затворија дел од угостителите во Вевчани

Дел од угостителите во  Вевчани ставаат клуч на врата.

Повеќе...

Запленети пиротехнички средства во Вевчани

Запленети пиротехнички средства во Вевчани.

Повеќе...

Здравствениот дом Вевани направи дневна болница за лекување на заболени со корона вирусот

Вевчани направи дневна болница за лекување на пациенти со корона вирусот.

Повеќе...

Каменувано амбулантното возило во Вевчани

Каменувано амбулантното возило на  Здравствениот дом „Д-р Светозар Чочороски“ во Вевчани.

Повеќе...

Во Вевчани се гради првата Виа Ферата

Во Вевчани  се гради  првата  Виа ферата во земјава.

Повеќе...

Фотографии од Вевчанскиот карневал на изложба во Кичево

Во изложбениот салон на Центарот за култура во Кичево деновиве е отворена изложба на фотографии „Карневали“на познатиот мајстор на фотографијата Дражан Брачиќ.

Повеќе...

Во Вевчани се урива кафулето на ќерката на поранешниот градоначалник

Уривањето на дивоградби во Вевчани започна во 6 часот утрово.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK