Саб04102021

Последна промена06:45:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Хронично болните се враќаат на работа, со одредени исклучоци

Владата на вчерашната седница го усвои предлогот на Комисијата за заразни болести за враќање на работа на хронично болните, но со одредени исклучоци.

Повеќе...

Во Вевчани селективно уривање на дивоградби

Селективно  уривање на дивоградби во Вевчани , обвинуваат  граѓаните.

Повеќе...

Пандемијата силно го погоди туристичко Вевчани

До лани тесните  улички  преполни со  групи  туристи, денес речиси празни.

Повеќе...

Одекнаа зурли и тапани, 10 то издание „Пображење“

Звуците на зурлите и тапаните одекнаа високо на Јабланица. По десетти јубилеен пат синоќа во Вевчани свечено беше отворен Фестивалот на народна култура „Пображење“.

Повеќе...

ОБЈАВЕНА КНИГА СО ПЕСНИ ОД ПЕТРЕ АЛУЛОСКИ

Културно-научната манифестација „Печалбарски денови“од Вевчани,во знак на одбележување на 47 – годишнината од своето постоење ја објави книгата со песни „Вода за свети Спас“од вевчанецот Петре Алулоски.

Повеќе...

Почнува 10 тиот Фестивал на народна култура ,,Пображење”

Денеска во Вевчани започнува 10-тиот по ред Фестивал на народна култура ,,Пображење” во организација на Културно Уметничкото Друштво ,,Дримкол” од Вевчани.

Повеќе...

Фабриката „Мотекс“ единствениот кластер во Вевчани

Корона вирусот стигна и во Вечани. Нов  кластер е текстилниот погон „Мотекс“  во општината.

Повеќе...

И ова лето Вевчанско културно лето - 2020

Во Вевчани,по деветти пат ќе се одржи Вевчанското културно лето,со програма која ќе ги задоволи вкусовите на домаќините и на гостите што ќе ја посетат населбата.аспоред зборовите на Мишо Китаноски и на Сашо Бетоски,и двајцата носители на манифестацијата ,овој пат и покрај ограничените услови за одржување на програмите,сепак,направен е напор со строг здравствен протокол да се реализираат дури десетина активности,од кои неколку преку Онлајн.

Повеќе...

Корона вирусот влезе и во фабриката „Мотекс“ во Вевчани

Корона вирусот влезе и во текстичната фабрика  „Мотекс“ во Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK