Пон04122021

Последна промена09:39:48 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Вевчани домаќин на државното првенство во футсал

Од 18 до 20 Февруари 2016 година, општина Вевчани ќе биде домаќин на државното првенство во футсал за основни училишта, во организација на Федерација на училишен спорт на Македонија и ООУ “Страшо Пинџур“ – Вевчани, како домаќин на првенството.

Повеќе...

Повредена млада жена од Вевчани во тешка сообраќајка

Една млада жена е тешко повредена во тешка сообраќајка кај Велешта. Сообраќајката се случи утрово на  патот Струга Дебар кај селото  Велешта.

Повеќе...

Трибини на ВМРО ДПМНЕ во Вевчани и Дебарца

На трибината што вечерва се одржа во Вевчани во рамки на кампањата „На Македонија и треба твојата идеја“, членот на извршниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ Антонио Милошоски ги охрабри вевчанци да даваат идеи што се битни за нив, за регионот, но и за државата, а најдобрите ќе бидат ставени во партиската програма за идните парламентарни избори.

Повеќе...

Промовиран романот „Утринска молитва“

Во вторникот,на 26 јануари во Скопје се одржа промоција на книгата „Утринска молитва“ од струшкиот писател Петко Шипинкаровски.

Повеќе...

Изложба на фотографии во чест на починатиот новинар Никола Шутиноски

Изложба на фотографии во чест на починатиот новинар Никола Шутиноски. 

Повеќе...

ФОТО: Прошетајте по убавите вевчански улици

Вака денес изгледаат реконструираните вевчански улици. Во автентичен традиционален  стил од камен и дрво со железни канделабри денес  локалните улици се навистина прекрасни.

Повеќе...

Се обновуваат старите вевчански куќи и улици

Се обновуваат старите вевчански куќи. Изминативе години  се ревитализираа пет стари куќи во Вевчани кои  го отсликуваат минатото на овој крај познат по богатата и долга традиција на печалбарство.

Повеќе...

Во Вевчани оштетени гумите на 11 возила

Ноќва  во Вевчани оштетени се гумите на 11 патнички возила.

Повеќе...

Национал географик: Вевчанскиот карневал е симбол на слободното изразување

Минатата година светската новинска агенција БИБИСИ го вброи Вевчаснкиот карневал на прво место односно најдобар пагански карневал во светот.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK