Нед02262017

Последна промена12:40:10 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ се антинационално настроени

Да читаш и да не поверуваш  за жал  СДСМ никогаш не сфати и не научи  кое е значењето на името Македонија и за жал со денешното соопштение испратено до медиумите по кој знае кој пат потврди дека тие  се тотално анти-македонски, анти- патриотски и антинационално настроени, возвартија од ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид. 

Повеќе...

Aматерскиот театар на гости во Крагујевац

Аматерската театарска група на Црвен крст Охрид, составена од 12 млади актери, синоќа  имаше свое прво претставување во странство. Како гости на Црвен крст Крагујевац, во Театарот за млади во Крагујевац, Србија, талентираните охридски актери пред крагујевчани настапија со театарската претстава "СУД ЗА МОРАЛНИ ВРЕДНОСТИ", во режија на Маре Ристеска и Весна Терзиоска.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ погрешно ги толкува насоките на УНЕСКО

Повторно денес бевме сведоци на уште една бесцелна прес конференција на СДСМ Охрид, на која од оваа партија повторно се обидуваат безуспешно да ја замајуваат јавноста со некои лажни тези и тврдења во кои никој не верува па ни тие самите, возвратија од ВМРО ДПМНЕ. 

Повеќе...

Списание “Лице в лице“за помош на ранливите

Во рамките на своите активности за помош и поддршка на ранливите-маргинализирани групи на население на територијата на Охрид,  Црвен крст Охрид од утре, и на граѓаните, гостите и туристите во Охрид, ќе овозможи достапност до единственото македонско улично списание „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“.

Повеќе...

Честитка од градоначалникот по повод Рамазанскиот пост

По повод почетокот на  рамазанскиот пост, градоначалникот Никола Бакрачески, до верниците од муслиманска вероисповест, упати честитка во која им посака здравје, среќа и семејна хармонија.

Повеќе...

Продолжува уредувањето на охридските улици

Согласно годишната програма за работа на Секторот за комунални дејности,сообраќај и улици при Општина Охрид и во тесна корелација со акциониот план за санација на улиците, економскиот оператор АД “Илинден“ по налог и надзор на секторот за комунални дејности продолжува  со асфалтирање на дел од  охридските улици .

Повеќе...

Општина Охрид разубавена со нови цветни насади

Паркот пред зградата на Локалната самоуправа во Охрид последнава година непрекинато се одржува цветен.

Повеќе...

Концерт на Синтезис на Острово - Свети Наум

Утре  “Ноќ на Далвина”  концерт на групата Синтезис во ресторан Острово Свети Наум. 

Повеќе...

Пунк за донации и пред општина Охрид


Во организација на Општина Охрид, Црвен крст, претставници на бизнис заедницата и Јавните претпријатија, утре на 21 мај ( среда ) , пред општинската зграда ќе биде отворен пункт за собирање помош за настраданите подрачја во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK