Чет05232019

Последна промена03:05:55 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Концерт на Синтезис на Острово - Свети Наум

Утре  “Ноќ на Далвина”  концерт на групата Синтезис во ресторан Острово Свети Наум. 

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ погрешно ги толкува насоките на УНЕСКО

Повторно денес бевме сведоци на уште една бесцелна прес конференција на СДСМ Охрид, на која од оваа партија повторно се обидуваат безуспешно да ја замајуваат јавноста со некои лажни тези и тврдења во кои никој не верува па ни тие самите, возвратија од ВМРО ДПМНЕ. 

Повеќе...

Учениците од “Христо Узунов “ во посета на општината

Во рамки на серијата  редовни  посети, а  како дел од училишните  проектни  активности,  денес на гости во Општина Охрид беа учениците од четврто  одделение во   Основното училиште “Христо Узунов “.

Повеќе...

Честитка од градоначалникот по повод Рамазанскиот пост

По повод почетокот на  рамазанскиот пост, градоначалникот Никола Бакрачески, до верниците од муслиманска вероисповест, упати честитка во која им посака здравје, среќа и семејна хармонија.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ неразумно ги трошеше парите на охриѓани

ВМРО ДПМНЕ е сериозна политичка партија, партија која секогаш се потпира на факти и проверени податоци. Ваквиот принцип на работа е доследен и секогаш е во интерес на граѓаните, истакна Никола Митровиќ портпарол на О.К. на ВМРО ДПМНЕ на денешната прес конференција.

Повеќе...

Општина Охрид разубавена со нови цветни насади

Паркот пред зградата на Локалната самоуправа во Охрид последнава година непрекинато се одржува цветен.

Повеќе...

Георгиески: Ќе направиме се` Охрид да не го изгуби статусот на Унеско

После препораката на Унеско,  Охрид да биде ставен на листата на загрозено културно наследство , првиот човек на градот заедно со службите итно започнаа со планови  и заложби за имплементација на сите забелешки на комисијата , со цел да не се дозволи градот да го изгуби статусот како заштитено културно и природно светско наследство.

Повеќе...

Пунк за донации и пред општина Охрид


Во организација на Општина Охрид, Црвен крст, претставници на бизнис заедницата и Јавните претпријатија, утре на 21 мај ( среда ) , пред општинската зграда ќе биде отворен пункт за собирање помош за настраданите подрачја во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина.

Повеќе...

Наградените од „Балкан јуниор 2019“ на прием кај градоначалникот

Градоначалникот Константин Георгиески, денеска ги прими и им честиташе на учениците Надица Кузманоска и Александар Лазароски од  ОЕМУЦ„Св.Наум Охридски“ , кои под менторство на професорите Владо Јанкулоски и Љупчо Балески, го освоија  третото место на Меѓународниот натпревар „Балкан јуниор – Охрид 2019“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK