Чет05232019

Последна промена02:50:57 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Охриѓани учат маркетинг искуства од светски експерти

Во рамките на Ohrid Taste студентите на Факултетот за угостителство и менаџерите од охридските ресторани имаат можност да преземат  маркетинг искуства од врвни светски експети. 

Повеќе...

Светска премиера на филмот И(с)згубени режиран од охриѓанец

Краткиот игран филм И(с)згубени - Mi(s)sing Dog во режија на Антонио Вељаноски, ќе биде прикажан на овогодинешното издание на Фестивалот за кратки филмови Фастнет Филм Фестивал, што се оддржува од 22ри до 26ти Мај во Скул, Ирска.

Повеќе...

Специјално возило за отпад во пешачките зони

Ј.П.„Охридски Комуналец„ го пушти во употреба специјалното возило со електричен погон за собирање на ситен отпад и празнење на корпите кои се поставени за оваа намена по чаршијата и пешачките зони во централното градско подрачје.

Повеќе...

Изложба: „Ликот и делото на Св. Кирил и Методиј“

Утре – четврток 23 мај во пресрет на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во охридската библиотека од 13 и 30 часот ќе биде отворена изложба на литература посветена на животот и делото на просветителите. 

Повеќе...

Ќе се прави регистар на станбени згради

Во рамките на меморандумот за соработка што неодамна го потпишаа општина Охрид и Здружението за хумано домување Хабитат-Македонија, денеска со првата обука на учесниците, започна проектот за воспоставување на Регистар на станбени згради и Регистар на управители на станбени згради.

Повеќе...

Културна програма во чест на Свети Кирил и Методиј

Концерт и богата културна програма во црквата Света Софија по повод  чествувањето на сесловенските просветители Кирил  Методиј. 

Повеќе...

УНЕСКО: Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство


УНЕСКО бара мораториум на градење во Охрид.

Повеќе...

Прва Академија на лидерство во Охрид

Секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски денеска присуствуваше на отворањето на првата Академија за лидерство која се одржува во Охрид во организација на Меѓународната фондација „Балкан Нет“,  Националната асоцијација на општинските службеници на Бугарија, под покровителство на Советот на Европа  и германската фондација Ханс Зајдел.

Повеќе...

ВИДЕО: Херојот Тачо од Охрид кој со спорт го победи туморот

Охриѓанецот Трајан Целески-Тачо не може без трчањето и спортот.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK