Пет02212020

Последна промена09:54:43 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

ВИДЕО: Откриена колонија ракови на потегот Потпеш Канео

Нуркачите од клубот  „Акватек“ во текот на зимскот  февруарско нуркање откија колонија ракови на потегот Потпеш Канео. 

Повеќе...

Охриѓанец фатен со марихуана и хероин

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Х.(61) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Повеќе...

Георгиески во работна посета на Софија

Градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, денеска оствари работна средба со Јорданка Фандакова, градоначалник на Софија, Република Бугарија.

Повеќе...

ФТУ ја презентира анализата за економскиот импакт на туризмот

Неопходно е да се ревидираат политиките на субвенционирање,  да се зголеми бројот на авио линии на македонските аеродроми и да се изгради нова патна инфраструктура со цел да се зголеми бројот на туристи во земјава, ова беше истакнато во Анализата на економски импакт на туризмот,  што вчера беше презентирана  во  Општина Охрид.

Повеќе...

Еден Македонец заразен од корона вирус на крузерот

Согласно најновите информации добиени од јапонските надлежни органи, информираме дека дојде до промена во однос на состојбата на македонските државјани кои се наоѓаат на бродот “Diamond Princess” во Јокохама, Јапонија, соопштија од Министерството за здравство.

Повеќе...

Ученици од Охрид ќе учествуваат на трибината „Твоја Европа, Твој збор“

Во  посета на  училиште СОСУ,,Св.Кирил и Методиј’’-Охрид, вчера беше  Роман Хакен, член на Европскиот економски и социјален комитет, за да подготви делегација на студенти на трибината,,Твоја Европа, Твој збор’’ (Your Europe Your Say), за Европската младина која ќе се одржи подоцна во Брисел во март 2020 год .

Повеќе...

Лекарка од Струга 10 години бара работа, одбиена и на последниот конкурс

Лекарка по 14 пат конкурира за вработување во општа болница Охрид и е одбиена.

Повеќе...

Поголема искористеност на ИПАРД програмите за земјоделство

Претставници од Секторот за Туризам и локален економски развој при општина Охрид   беа дел од   обуката   за диверзификација на фармите, автохтони видови на домашен добиток и органско производство во функција на рурален развој и нови можности за користење на ИПАРД програмите за рурален развој,  што вчера се одржа во Охрид.

Повеќе...

Денес сончево за утре се најавуваат интензивни врнежи од дожд

Денес сончево за утре се најавуваат интензивни врнежи од дожд.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK