Нед12172017

Последна промена03:30:45 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Дебарца ќе се промовира со археолошкото наследство

Денес во посета на општина Дебарца беше новиот Директор на Управата за заштита на културното наследство Виктор Лилчиќ. Лилчиќ оствари средба со Градоначалникот на Општина Дебарца Игор Трајкоски. На состанокот беше разговарано за археолошките локалитети на територијата на општина Дебарца и нивно отворање и промоција пред туристите.

Повеќе...

Сообраќајка на "Туристичка" во Охрид

Сообраќајна незгода се случи вечерва на пресекот на булеварот „Туристичка“ и улицата „Абас Емин“ во близина на хотелот „Монтенегрин“.Се судрија две возила, едното „Волксфаген пасат“ од Струга а второто „Застава 101“ со охридски регистарски броеви.

Повеќе...

Петар Нечоски освои прва награда на "Пирин фолк" Бугарија

Охридскиот пејач Петар Нечоски, од интернационалниот фестивал „Пирин фолк“ во Бугарија се врати со освоена прва награда за интерпретација и две втори награди во категоријата  најдобра песна и пејач. 

Повеќе...

"Знак за свадба" поставен на патот Охрид Свети Наум

Наместо сообраќајен знак информативна табла за свадбата на Климент и Емилија. Некој креативец ја поставил таблата на патот Охрид - Свети Наум. Таа ги информира гостите како  треба да се движат за да стигнат  до хотелот каде се одржува свадбата. 

Повеќе...

Субрата Рој ќе гради луксузен апартман над хотелот "Славија"?

Индискиот мултимилјардер Субрата Рој барал да се изгради застаклен, луксузен апартман на покривот од хотелот "Славија", кој би требало да биде готов до јуни следната година, јавува порталот "Фактор", повикувајки се на неофицијални владини извори.

Повеќе...

ИКТ иновациите во образованието тема на конференцијата „ICT Innovations 2013" во Охрид

 

Од денеска до 15-ти септември во Охрид, под покровителство на претседателот на Р.Македонија и градот Охрид, ќе се одржи 5-тата интернационална конференција „ICT Innovations 2013". Конференцијата е во организација на асоцијацијата ИКТ- АКТ која обединува поголем дел од универзитетските професори по информатика и компјутерско инженерство од Македонија. Главна тема на конференцијата оваа година се ИКТ иновациите во образованието.

Повеќе...

Комуналец ќе подига кабаст отпад

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека во сабота на 14.09.2013 ќе организира акција за подигнување на кабаст отпад (душеци, стар мебел, телевизори, шпорети, теписони и др.) од реонот опфатен со улиците „Македонски Просветители„ , „Партизанска„ , „Димитар Влахов„ , „Кеј Маршал Тито„ и населба „Охридати„.

Повеќе...

Европските полициски синдикати во Охрид

Македонскиот полициски синдикат на утре и задутре во Охрид во Хотелот Инекс Горица, ќе биде домаќин на Конференција на Извршниот Комитет на Советот на европските полициски синдикати- ЦЕСП. Toa e  европска полициска асоцијација која опфаќа 22 полициски синдикати од 21 Европска држава во кои членуваат над 350 илјади полициски службеници од Европа.

Повеќе...

Стогодишнина од Охридското востание

Пред спомен обележјето во селото Велгошти, денес во организација на општина Охрид и Месната заедница од Велгошти, за прв пат свечено беше одбележана стогодишнината од Охридското востание. На одбележувањето на овој голем историски настан, кој од идеолошки причини бил заборавен и забрануван, делегации на општина Охрид, политички партии и здруженија на граѓани, на споменикот на загинатите во востанието положија  свежо цвеќе. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK