Вто05222018

Последна промена03:20:21 PM

Back Вие сте на: Home Живот Направете вкусни Божиќни колачиња

Направете вкусни Божиќни колачиња

Сподели

Во пресрет на големиот христијански празник  Божиќ Охриднет Ви препорачува една лесни и вкусни колачи.

 

Потребни состојки:

250 грама брашно
125 грама путер
125 грама шеќер
Ванилин шеќер
1 јајце

Пола пакетче прашак за пециво

По желба во смесата може да се додаде какао ,мелени бадеми и лешници или прехрамбена боја за колачи.

Подготовка:


Тестото се замесува се измазнува и со калапчиња се прават фигури потоа во намачкан плех се ставаат колачите и се печат на температура од 200 степени .Откако ќе се испечат се попрскуваат со шеќер во прав .
Овие колачи аранжирани во чинија делуваат привлечно и празнично.

Добар апетит!!!

Фотографии:

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK