Вто05222018

Последна промена03:20:21 PM

Back Вие сте на: Home Живот Во Србија откриена дрога 800 пати посилна од марихуаната

Во Србија откриена дрога 800 пати посилна од марихуаната

Сподели

Во заедничка акција на српската полиција и Министерството за здравство е откриена и запленета нова дрога која е 800 пати посилна од марихуаната.

 

- Ова е светски важна вест, имајќи предвид дека информацијата од Србија преку системот за рано предупредување ќе ја добијат сите земји од ЕУ, изјави за весникот „Блиц“ Јелена Јанковиќ, раководител на Центарот за рано предупредување за нови психотропни супстанци при Министерството за здравство додавајќи дека станува збор за супстанца, синтетички канабиноид (5F-MDMB-PINACA), кој кај луѓето може да предизвика тешко нарушување на здравјето.

Според неа, во Србија оваа дрога веднаш ќе биде ставена на листата на забранети психотропни супстанци, а се очекува тоа да го направат и другите земји.Оваа супстанца припаѓа на групата психотропни супстанци кои можат да предизвикаат тешко нарушување на човечкото здравје.

Синтетичките канабиноиди имаат 100 до 800 пати посилно дејство од канабисот и се јавуваат во облик на смола, бел прав, кристали, масло, поранешни мешавини.


Извор:sitel.com.mk

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK