Вто05222018

Последна промена05:57:27 PM

Back Вие сте на: Home Живот Св. свештеномаченик Доротеј

Св. свештеномаченик Доротеј

Сподели

Доротеј 50 години беше епископ на црквата Христова во градот Тир.

За време на владеењето на царот Диоклецијан, тој се повлече од Тир за да ги избегне прогоните, а во градот се врати кога се востоличи царот Константин Велики. Животот го заврши маченички по времето на Константин, кога владееше Јулијан Отстапникот, во 361 година, во градот Одесос (денешна Варна).

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK