Вто05222018

Последна промена12:49:46 AM

Back Вие сте на: Home Живот Кога најбогатата жена го жени синот:Милион ружи за сватовите,златен под за младенците

Кога најбогатата жена го жени синот:Милион ружи за сватовите,златен под за младенците

Сподели

Фолоруншо Алакија била домаќинка на свадбата на нејзиниот син Фоларино. Гостите останале без текст.

Имено, нејзиниот син Фоларино се оженил за иранската убавица Назанин Јафарин. Свадбата била приредена во палатата Бленхеим во Оксфордшир, а се проценува дека на венчавката биле потрошени шест милиони долари. За почеток, салата била украсена со милион бели ружи, раскошната торта исто така била украсена со стотици украсни бели цветови. Гостите ги забавувал пејачот Робин Тик, кој за настапот добил околу 200.000 долари. Многу импресивен бил и подот по кој чекореле младенците, кој бил од мермер на кој со злато биле изгравирани почетните букви од имињата на младиот брачен пар.Дарежливата свекрва за овој детал одвоила околу 250.000 долари.
Гостите кои пристигнале од сите страни од светот, а на кои патот им бил платен, уживале во највкусните јадења: на менито имало тартуфи, паткини јајца, најдобар шампањ...
Фолоруншо Алакија го стекнала своето богатство преку нафтени полиња, а „Форбс“ ја прогласи за 14-тата најбогата жена во Африка и најбогатата жена во Нигерија.

Извор:бркај работа.мк

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK