Вто03262019

Последна промена03:22:04 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Света Ана - Успение на мајката на Богородица

Света Ана - Успение на мајката на Богородица

Сподели

Денес се одбележува споменот на Света Ана.

Мајката на Пресвета Богородица. Денес се празнува нејзиното успение, но нејзиниот главен празник е на 9 септември, под кој датум ѝ се напишани и службата и житието. Ана беше од коленото Левиево, ќерка на Матан свештеникот. После долг и богоугоден живот се упокои во длабока старост.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK