Пет02152019

Последна промена12:36:29 AM

 

Back Вие сте на: Home Живот Идната недела започнуваат велигденските пости

Идната недела започнуваат велигденските пости

Сподели

Велигденските пости почнуваат во понеделник (19 февруари) еден ден по Прочка.

Велигденскиот пост  е 40 дена (четериесеница), од Чист понеделник до Лазарова сабота и уште Страсната недела од Цветници до Велигден, вкупно 48 дена. Исус пред да го почне своето учење, (откако бил крстен), 40 дена минал во пустина во строг пост и молитви. Постите во предвелигденскиот период се најважниот посен период во текот на годината и се нарекуваат Големи пости.Затоа, ако постите од наредната недела, оваа недела треба да се придржувате до одредени правила во исхраната. Оваа недела не треба да јадете месо, но дозволно е да јадете риба и јајца.Големиот пост е и најстрог пост на црквата и задолжителен е за сите христијани. Во време на овој пост треба да се воздржуваме од конзумирање месо, јајца, сирење, млеко, значи секоја храна што содржи животински масти.Риба и вино можат да се конзумираат само на Благовец, Лазарева сабота и Цветници. Среда и петок се строги пости на вода.Првите три дена од првата недела на Големиот пост, се пости строго. Тоа важи и за последната недела од постот, која се пости на вода.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK