Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Живот Католиците ширум светот го слават Велигден

Католиците ширум светот го слават Велигден

Сподели

Денеска католиците ширум светот го слават најголемиот христијански празник, Воскресение Христово (Велигден).

Исус сам го оживеал своето мртво тело и на тој начин докажал дека Тој е Семожен Господ. Најголем доказ за своето божество дал кога излегол жив од гробот и се појавил пред својата мајка, заплашените пријатели и апостолите.

Распнатиот и убиен Исус, воскреснал. Исчезнала темнината на Велики Петок и заблескало утрото на воскресението. Тоа светло веќе две илјади години на сите луѓе со добра волја им го покажува патот кон среќата и спасението. 

Велигден - Христовото Воскрессение  е темелот на христијанската вера. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK