Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Живот Св. апостол Симон Зилот

Св. апостол Симон Зилот

Сподели

Денеска е Св. апостол Симон Зилот.

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 мај.Свети апостол Симон потекнувал од галилејскиот град Кана. Свадбата што ја опишува свети Јован во своето Евангелие е токму свадбата на овој подоцнежен апостол. Наречен е Зилот (што во превод значи ревнител), за¬тоа што бил голем приврзаник на Христос и неговата вера. Еден е од 12-те апостоли. По слегувањето на Светиот Дух на празникот Педесетница тој проповедал за Христа во Египет, Етиопија, Либија, Мавританија и Британија, каде што пострадал маченички бил распнат на крст, во времето на римскиот император Трајан.
За да ги истерате болестите од домото изговорете ја оваа молитва:-Апостоле Свети Симоне, помоли му се на Милостивиот Бог, прошка на нашите души да им дари.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK