Пон08102020

Последна промена12:01:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Која замрзната храна е штетна?

Која замрзната храна е штетна?

Сподели

Научете која замрзната храна треба да ја избегнувата од вашата трпеза.

 

- Замрзната пица
Во овој производ има многу прехранбени адитиви и други несакани состојки. Ако не можете да месите тесто дома подобро одете во пицерија.

-Замрзнат чизбургер

Оваа храна содржи до 500 калории и повеќе од 15 грама генерално најевтини и најнездрави масти. Влакна речиси и да нема а има многу натриум.

-Замрзнати јадења со тестенини

Разни видови на тестенини кои ги има во полу готови производи најчесто ги прават со траансмасти кои се опасни за циркулацијата. Содржат и многу адитиви и натриум.

- Замрзнати стапчиња -крокети со морска храна или пилешко

Во оваа храна има малку месо, но затоа содржи голема количина на трансмасти . Замрзнато пилешко содржи два до три пати повеќе масти отколку обичниотчизбургер , а покрај натриум има и вештачки ароми .

- Замрзнат помфрит

И обичниот помфрит не е здрав па може да замислите што претставува замрзнатиот.
Со сите околности како што се големи количини на масти тој е замрзнат во пластични кеси. Одредени хемикалии кои ги има во пластиката може да го зголемат ризикот од рак .

- Замрзнати полу-готови торти и колачи

Колачи кои се подготвуваат за една минута не се добри за здравјето. најдобри се свежи колачи каде ќе знаете кои состојки ги содржи без трнасмасти, многу шеќер и адитиви./ Извор Здравство 24

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK