Пон08102020

Последна промена12:01:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Совети како да се загреете на студот

Совети како да се загреете на студот

Сподели

Еве неколку совети како да се загреете на ова ладно време.

 

Не зголемувајте ја температурата на вашето грејно тело во домот

Кога ќе излеземе надвор на ладно, разликата во температурите може да предизвика промени во малите крвни садови што пак доведува до послаб проток на крвта до одредени делови од телото. Затоа, температурата во домот не треба да ви биде повеќе од 20 степени Целзиусови.

Не пијте топло кафе или чај кога сакате да се загреете

Многупати за да се загрееме на ладно време, сакаме да се напиеме шолја топол чај или кафе, но ова е една голема, а сепак вообичаена грешка. Кофеинот ги блокира рецепторите во крвите садови и со тоа спречува тие да се собираат на ладно. Бидејќи тие остануваат проширени, вие ја губите топлината многу побргу. Ако веќе сакате да се напиете нешто, изберете чај од ѓумбир кој има природни својства на загревање.

Не држете ги рацете во џебовите

Иако првата работа што ни доаѓа да ја направиме кога ќе излеземе на студ, е да ги пикнеме рацете во џеб за да се загрееме, сепак, ова не е најдобро решение. Многу подобро е рацете да ви останат надвор, бидејќи мавтањето со нив додека се движите претставува своевидна вежба за телото, која го подобрува дотокот на крв и со тоа ви овозможува да бидете позагреани.

Загрејте ја облеката на парно

Во текот на зимата, една од најтешките работи кога станува збор за загревањето на телото, е одржување на тополината во стапалата. А нашите стапала се како термос, ако денот го започнете со ладни стапала, голема е веројатноста дека ќе останете смрзнати цел ден. Затоа, додека се подготвувате да излезете од дома, ставете ги чорапите и останатата облека на парно неколку минути и облечете ги топли./ Извор Кафе Пауза

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK