Саб09192020

Последна промена10:23:34 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Зелен оброк за топење масти

Зелен оброк за топење масти

Сподели

Нездравата исхрана и недоволната физичка активност се двата негативни фактори кои прават во нашето тело да остануваат вишокот калории.

 

Вишокот калории, кои нема да изгорат во текот на денот се претвораат во масти кои најчесто се акумулираат околу стомакот .

Првиот чекор во обид да се соборат вишоците депонирани во телото е било каков вид на движење и уште еден многу ефикасен начин да се променат лошите навики во исхраната.

Во исхраната треба да се вклучи волшебниот пијалок кој е вистинска закана за мастите. Ѓумбирот е еден од најсилните продукти за забрзување на метаболизмот. Овој продукт го согорува вишокот калории депонирани во масти и ги конвертира во топлина. Јаболковиот оцет во комбинација со мед ги мобилизира масти, кои се складирани во телото . На сето ова се додава авокадо- овошје, што создава чувство на ситост, магдонос и нане.

Овие состојки се комбинираат во пијалок , вишокот калории се апсорбираат како сунѓер и истовремено се чисти телото од предизвикана лоши елементи .

состојки:
- 1 лажица јаболков оцет
- 1 лажица свежо рендан ѓумбир
- ½ авокадо
- 1 чаша свеж спанаќ
- 1 лажица мед
- по една лажица нане и магдонос
- ½ чаша млака вода

подготовка:

Авокадото се сецка на мали парчиња. Во блендер се става спанаќот, магдоносот и нането. Се додава јаболков оцет , ѓумбирот, лукот и се меша сè. На крајот на пијалок микс се додава една лажица мед. Пијте на празен стомак во утринските часови и по секој оброк . Извор Zadovoljna.hr.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK