Пет02282020

Последна промена06:24:51 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Кои се најевтини, а кои најскапи градови во светот?

Кои се најевтини, а кои најскапи градови во светот?

Сподели

Сингапур, Париз и Хонг Конг се најскапи градови во светот, според Економист.

 Користејќи го Њујорк како репер, студијата ја споредува цената на 160 ставки и услуги за градови низ светот. Овие три града се дури за седум отсто поскапи од Големото јаболко.

Два други градови во регионот Азија-Пацифик се рангирани во првите 10 најскапи градови, главниот град на Јужна Кореја - Сеул и на Јапонија - Осака.

Топ - 10 најскапи градови: Сингапур, Париз, Хонг Конг (107), Цирих (106), Женева, Осака (101), Сеул, Копенхаген, Њујорк (100), Тел Авив, Лос Анџелес (99).

Топ - 10 најевтини градови: Каракас (15), Дамаск (25), Ташкент (33), Алмати (35), Бангалоре (39), Карачи, Лагос (40), Буенос Ајрес, Шенаи (41), Њу Делхи (43).

Венецуелската криза го направи својот главен град Каракас најевтиниот град за живот во свет каде што за животот треба само 15 отсто од она што е потребно во Њујорк. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK