Пон08102020

Последна промена12:01:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Македонија ќе го одбележи Светскиот ден на Алцхајмеровата болест

Македонија ќе го одбележи Светскиот ден на Алцхајмеровата болест

Сподели

Светскиот ден на Алцхајмеровата болест ќе биде одбележан денеска во Скопје.

Настанот ќе се одржи денеска на плоштадот „Македонија“ со почеток во 12:00 часот. Ќе присуствува и сопругата на македонскиот претседател Елизабета. Ќе биде испратена порака заеднички да влијаеме кон подигнување на јавната свест за болеста, која што ја нарекуваат епидемија на 21 век.
Светскиот ден на борба против Алцхајмеровата болест – 21 септември се одбележува по иницијатива на СЗО од 1994 година со цел да се подигне свеста за ова заболување, кое се шири и зема се поголем замав во светот. Според некои податоци секој 68 секунди некој во светот развива Алцхајмерова болест. Тоа е болест од групата на невродегенеративни заболувања. Обично се јавува кај населението над 65 годишна возраст и е одговорна за 60 отсто од дементните заболувања. Причините за појавата на Алцхајмеровата болест не се целосно разјаснети.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK