Вто08112020

Последна промена12:01:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Недела да биде неработен ден за дуќаните?

Недела да биде неработен ден за дуќаните?

Сподели

Неодамна во Црна Гора стапија во сила законските измени со кои се забрани да се работи во недела во трговската дејност, при што многу супермаркети, трговски центри ставија клуч на врата и напишаа слободен ден. На ова тема се размислува и во Македонија, Србија, Хрватска…

 

Неделата да биде ден за семејството, да може вработените да одморат во кругот на семејството, бидејќи анализите покажале дека викендот поминат со семејството му носи поголема продуктивност на работникот.

Во недела да не работат трговските дуќани, супермаркети, шопинг-центри, бидејќи во нив најголемиот број од вработените се жени, а тие во недела треба традиционално да го соберат семејството на заеднички ручек. Нешто слично како во социјализмот кога сите пазаруваа во сабота и се подготвуваа за свечена трпеза во недела.

И психолозите се согласуваат дека неделата треба да биде неработна, но укажуваат дека и пократкото работно време позитивно влијае на продуктивноста на трудот, односно работниците стануваат сè покреативни и поквалитетни во работата. Исто така работниците се полојални кон фирмата која им нуди поголема флексибилност при работата.

Во Грција недела е установен како нербаотен ден. Не работат трговските дуќани ниту шопинг центрите. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK