Саб09192020

Последна промена11:16:16 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Кои се најплатени а кои најмалку платени професии во Македонија?

Кои се најплатени а кои најмалку платени професии во Македонија?

Сподели

Програмер, правник, банкар и  пилот. Ова се наjплатените професии во Македонија. Статистиката покажува, во текстилната и вo кожарската индустрија и натаму се најниско платените професии.

 

Висината на личниот приход во секторот правни и сметководствени услуги достигна 41.476 денари, што е повеќе од двојно од просечната плата во државава.

Споредено со земјите од регионот, Македонците заедно со Албанците и Србите имаат најниски плати.

Подобро платени во регионот се Хрватите. Највисока плата имаат жителите на Швајцарија.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK