Нед07052020

Последна промена07:53:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот Шопската салата најевропско јадење

Шопската салата најевропско јадење

Сподели

Шопската салата е прогласена за најпопуларно национално јадење од 28-те земји -членки на Европската унија.

 

Заедно со изборите за европратеници, на Фејсбук страната на Европскиот парламент се гласаше и за најевропско јадење во трката „Вкусот на Европа“. Во неа беа вклучени различни егзотични рецепти од речиси сите земји во Европа.

Шопската салата освои 19.200 гласови, а неа ја презентираше Бугарија. Студената супа од цвекло на Литванија која освои 5 000 гласа е рангирана како второ популарно јадење меѓу европјаните. На трето место се најдоа романските сарми за кои гласаа 1185 граѓани на Европа.

Извор Инфо 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK