Пет05242019

Последна промена07:37:40 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот ЌОФТИЊА ОД ЛЕЌА... посно без масло

ЌОФТИЊА ОД ЛЕЌА... посно без масло

Сподели

За денешниот ден Охриднет ви нуди лесно вкусно и здраво се разбира повторно посно..... ЌОФТИЊА ОД ЛЕЌА..

Потребно 

леќа, хељда, морков во ист сооднос (на пр. по ½ шолја од сите)

средината од 2-3 парчиња стар леб
по желба праз/кромид/лук/магдонос
сол, бибер, кари, вегета

Подготовка

Леќата се вари околу 30 мин. (да биде цврсто зрното) и се цеди. Хељдата се мие, се вари во малку вода (колку да ја покрие), првата вода се фрла; во втората вода се додава сол; кога ќе ја впие целата вода тогаш е сварена. Морковот се бари на пареа или се вари (ако се употребува праз истата постапка како за морковот). Зеленчукот се сечка на ситно, се меша со леќата и хељдата (ако нема хељда, може ориз или просо), се додава сув леб и се зачинува по вкус.( вегета, сол, црн бибер,) Смесата се меша убаво, се остава да отстои за да го впие вишокот течност, се обликуваат ќофтиња (или ќебапи). Се редат во тавче посипано со брашно (може палента или презла место брашно) и се печат во претходно загреана рерна до 200°С околу 40 минути до 1 час.

За подобар вкус може да ги извалкате во сусам..... 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK