Вто08042020

Последна промена03:26:05 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот

Воведение на Пресвета Богородица- Пречиста

 

На 4 декември православните верници го празнуваат големиот христијански празник Мајката Божја Воведение на Пресвета Богородица или кај народот познат како  Пречиста.Овој празник спаѓа во дванаесетте големи празници.

Повеќе...

За пет дена 1300 земјотреси во Драч

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо Ормени.

Повеќе...

Поучна приказна: Како да се држиме до Божјите заповеди

Поучна приказна како треба да се држиме до заповедите Божји. 

Повеќе...

Свети Григориј Чудотворец

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споенот на Свети Григориј Чудотворец, епископ Неокесариски. 

Повеќе...

Недела да биде неработен ден за дуќаните?

Неодамна во Црна Гора стапија во сила законските измени со кои се забрани да се работи во недела во трговската дејност, при што многу супермаркети, трговски центри ставија клуч на врата и напишаа слободен ден. На ова тема се размислува и во Македонија, Србија, Хрватска…

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK