Нед03182018

Последна промена10:05:23 PM

Back Вие сте на: Home Живот

Обичаи и верувања за Богојавление Водици

Според верувањата, точно на полноќ, ноќта, се отварало небото и на сите што будни ќе го дочекаат празникот, Бог ќе му ги исполни желбите. Тој час и водите за миг престанувале да течат и биле лековите. Од таа вода да се на леело, можело да се лекуваат многу болести. Ако пак, не се налеела во тој миг, водата можела да се „направи“ откако ќе се покрстела-осветела од свештено лице.

Повеќе...

Внимателно: Провејува снег на Плетвар и Пресека

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во северните, западните и југозападните делови од државата, на некои повисоки места наместа со мали остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат.

Повеќе...

Обрезение Господово и Свети Василиј

На 14 јануари православната црква одбележува Обрезение на Господ Исус и Свети Василиј Велики. 

Повеќе...

Св. Силвестер и св. Серафим Саровски

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 јануари.Денеска се празнуваат Св. Силвестер и св. Серафим Саровски.

Повеќе...

Се слави Православна Нова година

Источната Православна Црква сè уште го користи Јулијанскиот календар, па оттаму и прославата на таканаречената

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK