Нед01262020

Последна промена08:54:50 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот

Велигден поминете го во Балканскиот Ерусалим

На најголемиот христијански празник Христовото Воскресение Охриднет ви препорачува да бидете  во Охрид.

Повеќе...

На Велики четврток се вапсуваат јајца

Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои го симболизираат воскреснувањето и почетокот на нов живот.

Повеќе...

Пожар ја „пеплоса“ Богородичната црква во Париз

Голем пожар попладнево го зафати покривот на катедралата Нотр Дам, во центарот на француската престолнина, уривајќи ја шпицастата кула и испраќајќи густ облаци црн чад кон синото небо. 

Повеќе...

Почнува Страдалната недела - строг пост

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание).

Повеќе...

Последниот акатист во Богородица Каменско

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 12. април 2019 година (петок), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Каменско - Охрид, со почеток во 16:00 часот, ќе се служи мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица, (последен во Великиот пост).

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK