Нед10222017

Последна промена10:24:23 AM

Back Вие сте на: Home Живот

Светиот маченик Талалеј

На 2 јуни според календарот на МПЦ се одбележува спомен на Светиот маченик Талалеј.

Повеќе...

Духовден - роденден на црквата

Световниот празник Духови, всушност е Педесетица, што се одбележува 50 дена по Велигден и го означува слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и денот кога апостол Петар ја кажува првата проповед во Ерусалим.

Повеќе...

Никотинот создава зависност како дрога

Никотинот во цигарите создава зависност како дрога бидејќи во мозокот на пушачите се случуваат хемиски промени, слични на оние кои во мозокот на глувците создаваат кокаинот, хероинот и другите видови на дрога, тврдат научниците од американскиот институт за борба против зависности, врз основа на истражувања на човечки мозоци кои овој орган го оставиле во научноистражувачки потреби.

Повеќе...

Намален бројот на пушачи тинејџери

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Македонија по повод Светскиот ден без тутун 31 мај кој оваа година се одбележува под мотото „Тутун-закана за развој“.

Повеќе...

19 загинати на концерт на Аријана во Манчестер

Британската полиција соопшти дека најмалку 19 луѓе биле убиени, а околу 50 ранети во експлозија пред арената во Манчестер. Властите настанот го третираат како „терористички инцидент“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK