Чет05232019

Последна промена03:05:55 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот

На Велики четврток се вапсуваат јајца

Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои го симболизираат воскреснувањето и почетокот на нов живот.

Повеќе...

Почнува Страдалната недела - строг пост

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание).

Повеќе...

Последниот акатист во Богородица Каменско

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 12. април 2019 година (петок), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Каменско - Охрид, со почеток во 16:00 часот, ќе се служи мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица, (последен во Великиот пост).

Повеќе...

Пожар ја „пеплоса“ Богородичната црква во Париз

Голем пожар попладнево го зафати покривот на катедралата Нотр Дам, во центарот на француската престолнина, уривајќи ја шпицастата кула и испраќајќи густ облаци црн чад кон синото небо. 

Повеќе...

Кои се најевтини, а кои најскапи градови во светот?

Сингапур, Париз и Хонг Конг се најскапи градови во светот, според Економист.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK