Пон08102020

Последна промена12:01:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Живот

Што е Бог? Дали постои судбина?

Бог е оној, за Кого немаше да имаме никакви прашања, ако не падневме во грев. А сега Бог е прашање, дали Он постои? Каде е? Каков е?

Повеќе...

Велигден поминете го во Балканскиот Ерусалим

На најголемиот христијански празник Христовото Воскресение Охриднет ви препорачува да бидете  во Охрид.

Повеќе...

Почнува Страдалната недела - строг пост

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание).

Повеќе...

На Велики четврток се вапсуваат јајца

Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои го симболизираат воскреснувањето и почетокот на нов живот.

Повеќе...

Пожар ја „пеплоса“ Богородичната црква во Париз

Голем пожар попладнево го зафати покривот на катедралата Нотр Дам, во центарот на француската престолнина, уривајќи ја шпицастата кула и испраќајќи густ облаци црн чад кон синото небо. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK