Охрид 1, Струга 12 нови случаи на корона

Во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 60 – Куманово 13 – Дебар 17 – Штип 10 – Прилеп 2 – Тетово 13 – Струга 12 – Велес 3 – Битола 3 – Охрид 1 – Кавадарци 1 – Гостивар 23 – Струмица 1 – Крушево 1 – Пробиштип 2 – Демир Хисар 2 – Македонски Брод 1 – Берово 1 – Свети Николе 29 – Кичево 7 – Ресен 3 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во ОБ Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица. – Скопје 113 – Куманово 28 – Дебар 8 – Штип 15 – Прилеп 1 – Тетово 40 – Струга 52 – Велес 1 – Охрид 57 – Кавадарци 1 – Гостивар 8 – Крива Паланка 4 – Кочани 1 – Пробиштип 1 – Валандово 2 – Ресен 4 Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7777, бројката на оздравени пациенти е 3960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3449.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани