934 нови случаи на корона во земјава, 23 во Охрид

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 420 -Куманово 35 -Дебар 5 -Штип 20 -Прилеп 61 -Тетово 58 -Струга 5 -Велес 82 -Битола 33 -Охрид 23 -Кавадарци 19 -Гостивар 18 -Гевгелија 13 -Струмица 30 -Крива Паланка 4 -Радовиш 7 -Крушево 2 -Кочани 22 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 2 -Пехчево 1 -Берово 6 -Валандово 1 -Виница 2 -Делчево 4 -Кратово 4 -Свети Николе 13 -Кичево 20 -Ресен 6 -Неготино 8 Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје (58, 68 и 75г) и двајца од Прилеп (73 и 78г). Сите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти од: -Скопје 273 -Куманово 15 -Штип 15 -Прилеп 16 -Тетово 21 -Струга 8 -Велес 5 -Битола 4 -Охрид 8 -Кавадарци 6 -Гостивар 11 -Гевгелија 7 -Струмица 17 -Крива Паланка 2 -Радовиш 10 -Кочани 9 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 2 -Берово 4 -Валандово 2 -Свети Николе 1 -Кичево 8 -Ресен 6 -Неготино 3 Досега во земјата се направени вкупно 246.105 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9058.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани