1085 нови случаи на корона, 18 во Охрид

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19.

Во: -Скопје 447 -Куманово 69 -Дебар 9 -Штип 39 -Прилеп 60 -Тетово 62 -Струга 14 -Велес 50 -Битола 28 -Охрид 18 -Кавадарци 20 -Гостивар 35 -Гевгелија 29 -Струмица 80 -Крива Паланка 10 -Радовиш 9 -Крушево 3 -Кочани 13 -Пробиштип 10 -Демир Хисар 2 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Валандово 6 -Виница 4 -Делчево 10 -Кратово 4 -Свети Николе 5 -Кичево 30 -Ресен 4 -Неготино 12 Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од: -Скопје 142 -Куманово 8 -Штип 7 -Прилеп 11 -Тетово 21 -Велес 6 -Битола 13 -Кавадарци 18 -Гостивар 6 -Гевгелија 9 -Струмица 11 -Крива Паланка 1 -Радовиш 1 -Крушево 1 -Кочани 7 -Пробиштип 1 -Берово 1 -Валандово 2 -Виница 1 -Свети Николе 1 -Кичево 10 -Неготино 5 Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани