24 лица починаа од корона, тројца од Охрид

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19.

 

Во: – Скопје 459 – Куманово 25 – Дебар 1 – Штип 18 – Прилеп 78 – Тетово 44 – Струга 11 – Велес 79 – Битола 33 – Охрид 37 – Кавадарци 24 – Гостивар 9 – Гевгелија 3 – Струмица 26 – Крива Паланка 3 – Радовиш 3 – Крушево 3 – Кочани 8 – Пробиштип 2 – Демир Хисар 3 – Пехчево 1 – Берово 1 – Валандово 2 – Виница 4 – Делчево 10 – Кратово 5 – Свети Николе 9 – Кичево 5 – Ресен 2 – Неготино 5 Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67г), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45г), тројца од Велес (82, 78 и 82г), двајца од Битола (80 и 62г), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68г), двајца од Гостивар (66 и 68г), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61г) и еден пациент од Пробиштип (69г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 421 оздравени пациенти од: – Скопје 199 – Куманово 18 – Штип 15 – Прилеп 25 – Тетово 25 – Струга 6 – Велес 11 – Битола 7 – Охрид 14 – Кавадарци 15 – Гостивар 11 – Гевгелија 16 – Струмица 26 – Радовиш 5 – Крушево 1 – Кочани 1 – Пробиштип 2 – Македонски Брод 1 – Берово 4 – Валандово 1 – Свети Николе 7 – Кичево 7 – Неготино 4 Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33908, бројката на оздравени пациенти е 21665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи изнесува 11194.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани