Во Охрид рекордни 49 нови случаи на корона и двајца починати

Во последните 24 часа се направени 3211 тестирања, а регистрирани се 1192 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 571 -Куманово 63 -Дебар 15 -Штип 50 -Прилеп 51 -Тетово 87 -Струга 10 -Велес 42 -Битола 43 -Охрид 49 -Кавадарци 15 -Гостивар 40 -Гевгелија 6 -Струмица 36 -Крива Паланка 3 -Радовиш 4 -Крушево 6 -Кочани 27 -Пробиштип 14 -Демир Хисар 5 -Берово 1 -Виница 7 -Делчево 2 -Кратово 3 -Свети Николе 7 -Кичево 22 -Ресен 11 -Неготино 2 Починати се 22 лица, осум пациенти од Скопје (78, 78, 61, 60, 81, 70, 84 и 51г), двајца од Штип (80 и 80г), еден од Прилеп (65г), двајца од Тетово (41 и 66г), двајца од Велес (75 и 57г), двајца пациенти од Битола (71 и 66г) и двајца од Охрид (54 и 73г), еден пациент од Гостивар (72г), еден од Крушево (81г) и еден пациент од Пехчево (53г). Од нив, еден е починат вон, станатите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 359 оздравени пациенти од: -Скопје 206 -Куманово 15 -Дебар 2 -Штип 11 -Прилеп 17 -Тетово 11 -Велес 3 -Битола 9 -Кавадарци 11 -Гостивар 4 -Гевгелија 4 -Струмица 14 -Радовиш 3 -Кочани 27 -Пробиштип 4 -Пехчево 1 -Берово 1 -Валандово 3 -Свети Николе 1 -Кичево 6 -Ресен 2 -Неготино 4 Досега во земјата се направени вкупно 259.115 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 35097, бројката на оздравени пациенти е 22024 , на починати е 1071, а бројот на активни случаи изнесува 12002. 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани