Охрид 38 нови случаи на корона

Во последните 24 часа се направени 3082 тестирања, а регистрирани се 1128 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 569 -Куманово 51 -Дебар 12 -Штип 35 -Прилеп 43 -Тетово 50 -Струга 16 -Велес 45 -Битола 57 -Охрид 38 -Кавадарци 35 -Гостивар 10 -Гевгелија 14 -Струмица 33 -Крива Паланка 5 -Радовиш 11 -Крушево 2 -Кочани 22 -Пробиштип 5 -Демир Хисар 5 -Македонски Брод 1 -Берово 3 -Валандово 1 -Виница 4 -Делчево 8 -Кратово 3 -Свети Николе 8 -Кичево 27 -Ресен 7 -Неготино 8 Починати се 12 лица, четворица пациенти од Скопје (63, 75, 44 и 68г), двајца од Битола (44 и 72г), еден од Куманово (70г), еден од Прилеп (59г), еден од Охрид (68г), еден од Струмица (76г),еден од Радовиш (58г) и еден пациент од Кичево (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 307 оздравени пациенти од: -Скопје 71 -Куманово 10 -Дебар 7 -Штип 18 -Прилеп 27 -Тетово 29 -Велес 12 -Битола 19 -Гостивар 12 -Гевгелија 14 -Струмица 25 -Радовиш 7 -Кочани 15 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 2 -Пехчево 2 -Берово 6 -Валандово 6 -Кратово 1 -Свети Николе 4 -Кичево 12 -Ресен 4 Досега во земјата се направени вкупно 265.528 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 37499, бројката на оздравени пациенти е 22835, на починати е 1096, а бројот на активни случаи изнесува 13568. Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-1128-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-37499-ozdraveni-se-307-pacienti-pochinati-se-12-lica/

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани